jesteś w:
Tak dobrego Festiwalu Szekspirowskiego nie było od lat (Mirosław Baran, GW, 7.08.2011).
- Ponad połowa prezentacji głównego nurtu to spektakle inteligentne, efektownie operujące materią teatru - ocenia Mirosław Baran, dziennikarz "Gazety Wyborczej"
Na piętnastej edycji zakończonego w niedzielę wieczorem Międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego dominował poważny ton. Wśród głównonurtowych tytułów nie było lekkich komedii mistrza ze Stratfordu. Za to wśród dziewięciu spektakli mogliśmy obejrzeć aż trzy "Makbety" (polskiego Teatru Pieśń Kozła, koprodukcję szwedzkiego Królewskiego Teatru Dramatycznego i działającego przy nim Romeo & Julia Kören oraz monodram angielskiego Top Edge Productions), trzy "Hamlety" (rosyjskiego Teatru Kolady, Teatru im. Żeromskiego z Kielc oraz "Sheaking Shakespeare" Niemieckiego Teatru Państwowego z rumuńskiej Timisoary - przedstawienie miksujące kilka najważniejszych tekstów angielskiego dramaturga, którego oś narracyjna zbudowana jest wokół tragedii księcia Danii), dwie realizacje "Króla Leara" (Teatru Kolady i fińskiej grupy Anatomia Ensemble) oraz autorską interpretację "Burzy" ("Miranda" Oskaras Korąunovas Theatre z Wilna).
Większości reżyserów udało się stworzyć przejmujące, mocne przedstawienia. Twórcy, korzystając z tragedii Szekspira sprzed kilkuset lat, przyglądali się kondycji współczesnego człowieka, malowali pesymistyczny obraz dzisiejszego świata: bezrefleksyjnego, zakłamanego, zidiociałego, pełnego zła i traktowanej z obojętnością śmierci. Nie zapominali przy tym o interesującej, dopracowanej formie; pomimo poważnych tematów w większości bawili się efektownie materią teatru. czytaj dalej
Gazeta Wyborcza Trójmiasto 7.08.2011 Mirosław Baran

Gdański Teatr Szekspirowski objął Festiwal More Then Words honorowym patronatem. Jest to impreza organizowana od pięciu lat dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu Trójmiasta oraz przyległych do Metropolii powiatów. Uczestnicy festiwalu stają do turnieju recytatorskiego i wokalnego, ale Festiwal to nie tylko konkurs talentów zakończony rozdaniem dyplomów i nagród. Rosnąca corocznie ilość zgłoszeń jest odzwierciedleniem dużego zapotrzebowania społecznego i nowej mody na twórcze wykorzystanie czasu wolnego. Regulamin do pobrania TUTAJ! Uwaga! Zgłoszenia przyjmowane są tylko do 2 marca 2012!







